کشور عمان برای زندگی

کشور عمان برای زندگی

قبل از هر چیز و پیش از اینکه به کشور عمان برای زندگی فکر کنید باید به‌طور کامل از شرایط زندگی در آن آگاه شوید.

کشور عمان برای زندگی

درباره کشور عمان:

کشور عمان در بین کشور های دو خلیج دوستانه ترین مکان برای کار و زندگی خارجی ها در نظر گرفته می شود اما زندگی در عمان مانند هر کشور دیگری خوبی و بدی های خود را دارد.

مهاجرین قبل از تصمیم گیری و انتخاب کشور عمان برای زندگی باید هم مزایای زندگی در کشور عمان و هم معایب زندگی در این کشور را در نظر بگیرند.

کشور عمان کشوری است که به‌صورت پادشاهی اداره می‌شود. این کشور ازنظر جغرافیایی در شرق شبه‌جزیره عربستان قرار گرفته و دارای مرز آبی با ایران است.

به همین دلیل می‌توان گفت شاید یکی از مزیت‌های کشور عمان برای زندگی ایرانیان نزدیکی این کشور به ایران است.

دیگر همسایه‌های عمان کشورهای امارات، یمن و عربستان سعودی هستند. پایتخت کشور عمان نیز مسقط  است.

مزایای کشور عمان برای زندگی:

عمان کشوری کم حاشیه و در حال پیشرفت در حوزه خلیج فارس است که شرایط ایده آلی را برای زندگی و کار مهاجران واجد شرایط ایجاد می کند.

کافیست تا کمی در مورد مزایای زندگی در عمان بدانید تا بفهمید که چرا مهاجرت کاری به عمان یک فرصت استثنایی محسوب می شود.

امنیت بالا:

کشور عمان از نرخ جرم بسیار پایینی برخوردار بوده و صلح و آرامش در آن موج می زند. اگر هم جرمی رخ دهد از نوع کوچک و خفیف خواهد بود.

در واقع می توان این طور گفت که یکی از مزایای کشور عمان برای زندگی، نبود جرم و جنایت بوده و محیط ایده آلی برای رشد و نمو خانواده محسوب می شود.

این بدین خاطر است که ساکنان و افراد مقیم در این کشور رفتاری دوستانه و مودبانه از خودشان بروز می دهند.

شبکه سازی و ایجاد ارتباط آسان:

مسقط به عنوان پایتخت عمان شهری کوچک است و به همین خاطر ایجاد ارتباط با سایر افراد کار سختی برای شما نخواهد بود.

این در حالی است که جمعیت زیادی از افراد حاضر در عمان را شهروندان خارجی و توریست ها تشکیل می دهند، از این رو پیدا کردن دوستان جدید و ایجاد سریع ارتباطات برای شما بسیار راحت خواهد بود.

شما می توانید با استفاده از شبکه سازی به عنوان یکی دیگر از مزایای کشور عمان برای زندگی ، موقعیت کاری خود را به سطحی بالاتر ارتقاء دهید و با سرعت بیشتری با سبک زندگی در این کشور هماهنگ شوید.

نرخ ارزان خودرو و سوخت:

شاید باور این موضوع برای شما سخت باشد، ولی یکی از مزایای کشور عمان برای زندگی اینست که آنچنان هزینه خرید خودروی شخصی و بنزین به نسبت سایر کشورها و میزان درآمدها کم است که در بازه طولانی مدت استفاده از وسایل نقلیه عمومی به صرفه تر و اقتصادی تر خواهد بود.

از این رو دیگر نیازی نیست تا برای رفت و آمدهای شهری و مسیرهای سرکار تا خانه یا بالعکس نگران گرمای هوا و یا انتظار بیش از حد برای رسیدن مترو و یا اتوبوس شوید، چون به راحتی می توانید با هزینه ای بسیار منطقی و به راحتی خودروی خود را در عمان خریداری کنید.

مدارس بین المللی با کیفیت:

یکی دیگر از مزایای کشور عمان برای زندگی این است که این کشور عربی از مدارس بین المللی بسیار با کیفیتی خصوصاً در شهر مسقط برخوردار است و تجهیزات پیشرفته زیادی را در اختیار فرزندان شما قرار می دهد.

از این رو همراهی همسر و فرزندان شما می تواند باعث پیشرفت آنها در آینده گردد.

مناظر زیبا:

عمان به عنوان کشور مناظر زیبا شناخته می شود. از سواحل شنی فوق العاده گرفته تا دشت های کویری، کوه ها و فلات های نفس گیر، هیچ محدودیتی برای انجام فعالیت های خارج از خانه و فضای باز برای شما وجود ندارد.

حیات وحشی بی نظیر با 5 نوع از لاکپشت ها و کوسه نهنگ ها و سایت های صخره ای جذاب، امکان انجام ورزش های آبی متفاوتی از جمله غواصی را برای شما فراهم می کنند.

کشور عمان برای زندگی

معایب کشور عمان برای زندگی:

اکنون که به خوبی با مزایای کشور عمان برای زندگی آشنا شدید، بد نیست تا کمی هم در مورد معایب زندگی در عمان با شما صحبت کنیم تا پیش از مهاجرت کاری به این کشور از تمامی جزئیات مهم باخبر باشید.

نرخ بالای تصادف:

در حالی که دولت عمان شرایط بسیار خوبی را برای خیابان ها و جاده های عمان ایجاد کرده، استانداردهای رانندگی در این کشور بسیار پایین تر از کشورهای غربی است و ممکن است کمی تا عادت کردن به این شرایط، برای شما زمان بر باشد.

در واقع می توان اینطور گفت که یکی از معایب کشور عمان برای زندگی ، سبقت گرفتن و حرکت نزدیک خودروها در پشت یکدیگر است و سرعت مجاز نیز موجب افزایش آمار تصادف در طی سال می شود.

زمان بر بودن همه چیز:

برخلاف کشورهای غربی که موارد مختلف با سرعت مشخصی در حال حرکت و انجام هستند، در کشور عمان سبک آرامی از زندگی دنبال می شود.از این رو از تنظیم اولیه اینترنت خانگی گرفته تا باز کردن یک حساب بانکی در این کشور، همه چیز بیش از حد نرمال از شما زمان می گیرد.

در واقع، انجام سریع یک کار بسیار نادر بوده و ممکن است برای افراد تازه وارد بسیار اعصاب خرد کن و غیرقابل تحمل باشد. از این رو شما باید در صورت حضور در کشور عمان صبر خود را بالا برده و خود را با سبک جدیدی از زندگی وقف دهید.

گران بودن سبک زندگی غربی:

یکی دیگر از معایب کشور عمان برای زندگی این است که محصولات غربی و برندهای معروف در این کشور با قیمت های بسیار بالایی به فروش می رسند. این موضوع در مورد همه نوع محصول غربی از جمله لباس و وسایل الکترونیکی صدق کرده و شامل مواد خوراکی غیراسلامی نیز می شود.

هزینه بالای تحصیل:

اگر به عنوان یک نیروی کار خارجی در عمان دارای فرزند هستید، باید بدانید که هزینه های تحصیلی در این کشور بسیار بالا است. در واقع بهتر است در هنگام موافقت با جاب آفر یک شرکت در عمان، به فکر همراهی و پوشش بخشی از هزینه های تحصیل فرزند خود توسط شرکت عمانی باشید.

بسیاری از مدارس این کشور پیش از شروع ترم از فرد درخواست می کنند تا تمامی هزینه های سال را پرداخت نمایند، این در حالی است که برخی از آنها از والدین ودیعه نیز برای ثبت نام دانش آموز درخواست می کنند.

نبود آزادی برای تغییر شغل:

یکی دیگر از معایب کشور عمان برای زندگی این است که قوانین نیروی کار خارجی در این کشور بسیار سختگیرانه و محدود است.

به بیانی دیگر، اگر قصد ترک کار فعلی خود در عمان را داشته باشید و کارفرمای شما مایل به ارائه گواهی عدم اعتراض NOC نباشد، برای یک بازه دو ساله از انجام کار قانونی در کشور عمان منع خواهید شد.

همچنین اگر شما کار خود را ترک کرده و کشور عمان را برای یک بازه موقتی ترک کنید، چه گواهی NOC را گرفته باشید و یا نه، در هر صورت منع دو ساله برای شما اجرا خواهد شد.

گرمای هوا:

در نهایت نوبت به یکی دیگر از معایب کشور عمان برای زندگی می رسد که خوشبختانه راه حل ساده ای دارد.

همان طور که می دانید آب و هوای عمان خصوصاً در تابستان و در کنار مناطق ساحلی بسیار گرم و شرجی است. شهر مسقط نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای پیاده روی در طی روز پیشنهاد نمی شود.

از این رو بهترین کار برای جا به جایی در سطح شهر استفاده از وسیله نقلیه شخصی و یا عمومی است. اما خودروی شخصی به دلیل تهویه قابل کنترل در طول مسیر به شما توصیه می شود.

نوع پوشش مردم عمان

بانوان در عمان حجاب کامل دارند، لباس های بلند به تن می‌کنند و سر خود را می‌پوشانند، دست و پا نیز پوشانده می‌شود و از لباس های نازک و بدن نما نیز استفاده نمی‌شود. پوشش در عمان بر اساس اسلام و رویکردهای مذهبی است.

مردم عمان لباس ملی‌شان را به تن می‌کنند. زن‌ها پیراهن‌های بلند با تزئینات مختلف یا گاهی اوقات لباس های مخصوص قبایلشان را به تن می‌کنند و مردان دشداشه‌های بلند سفید با نوعی عمامه که به دور سر می‌پیچند که با یک کلاه کوچک نوک تیز تکمیل می‌شود.

کشور عمان برای زندگی