کار در عمان و قطر

کار در عمان و قطر

در این مقاله که در حوزه ی مهاجرت کاری می باشد، قصد داریم موضوع کار در عمان و قطر را به صورت کامل و مفصد مورد بررسی قرار دهیم موضوعات مهمی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. لطفا تا پایان این نوشتار کاربردی با ما همراه باشید.

در هر شکل توصیه و پیشنهاد مهم ما به افراد متقاضی مهاجرت کار در عمان و قطر می باشد که در آغاز کارهای خود با تیم هایی که تجربه ی لازم را در این خصوص دارند، مشورت نمایند و به هیچ عنوان سر از خود و شخصا اقدامی در این خصوص انجام ندهند.

مهاجرت به کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس همواره مورد توجه ایرانیان زیادی بوده است . هر ساله افراد با مهارت های مختلف برای کار در کشورهای مختلف از ایران به فکر مهاجرت کاری هستند . کشورهای عربی در مناطق جنوبی کشورمان با داشتن موقعیت های شغلی زیاد و اقتصاد فعال گزینه های مناسبی برای کار و دریافت حقوق های مناسب هستند . کار در کشورهای عربی مانند امارات ، قطر ، کویت ،عمان و غیره شرایط مشخصی دارد که باید قبل از اقدام تمام آنها را به خوبی بررسی کرده و سپس اقدام کنید .

کشورهای عربی به مهاجرین اجازه ورود به صورت موقت را می دهند و می توانند از برخی حقوق شهروندی بهره مند شوند . کشورهای عربی که به دنبال پیشرفت و توسعه اقتصاد خود می باشند به دنبال جذب نیروهای متخصص و با مهارت می باشند که بتوانند در زمینه های مختلف برای کشورشان مفید باشند . نیروهای کار خارجی که از سایر کشورها به یکی از کشورهای عربی مهاجرت می کنند دستمزد و حقوقی متناسب با سایر شهروندان دریافت می کنند .

نقش نیرو های مهاجر در جنبه های مختلف این کشورها بسیار مهم بوده است و توانسته تغییرات مهمی را در بسیاری از زمینه ها ایفا کند . کشورهایی مانند امارات متحده عربی که توسعه تجاری را در صدر برنامه های خود دارند به نیروهای متخصص نیاز بیشتری دارند . از جمله کشورهایی که مورد توجه ایرانیان زیاد قرار گرفته است امارات ، قطر ، کویت و عمان می توان اشاره کرد.

 

کار در عمان و قطر

 

در زمینه مهاجرت، جاب آفر به معنی داشتن یک قرارداد استخدامی از یک شرکت ثبت شده به صورت رسمی در کشور عمان یا قطرمی باشد. معمولا در جاب آفر ها از سوی شرکت های رسمی و معتبر کشور مورد نظر، پیشنهادهای کاری به افراد مختلف در کشورهای خارجی داده می شود و در ادامه این افراد با شرکت های مذکور وارد عقد قرارداد کاری و یا قرارداد استخدامی می شوند. به این صورت این افراد می توانند برای دریافت ویزای کاری کشورهای مورد نظر درخواست داده و اقدام های لازم را در این خصوص انجام دهند.

در جاب آفر یا قرارداد استخدامی با شرکت مورد نظر بایدهمه ی شرایط کاری و توافق های طرفین، کارفرما و کارمند، به صورت کامل، شفاف و دقیق مشخص شده باشند.
در این گونه قراردادها کارفرمای مستقر و ثبت شده در کشورهای عمان یا قطر فرد مورد نظر را برای مدت زمان مشخصیبه استخدام خود در می آورد.

مهم ترین اطلاعاتی که در جاب آفر کشورهای عمان و قطر مورد نیاز می باشند، به شرح ذیل هستند: 

-مشخصات دقیق فرد کارمند که شامل نام، اطلاعات تماس، شماره پاسپورت، آدرس محل سکونت و. . . می باشد.
-مشخصات دقیق کارفرما که شامل شماره ثبت، آدرس ثبت و نام رسمی شرکت و. . . می باشد.
-عنوان شغلی کارمند
-شرح دقیق وظایف کارمند
-تاریخ دقیق شروع کار و مدت زمان اعتبار قرارداد نیز باید مشخص شده باشد.
-حقوق ناخالص کارمند
-پاداش، مزایا، کمیسیون و دیگر دریافتی های کارمند
-شرایط فسخ قرارداد همکاری بین فرد درخواست کننده و کارفرمای مورد نظر
-شرایط مرخصیفرد درخواست کننده
-دیگر ضوابط، شرایط و توافقات بین کارفرما و فرد کارمند و. . .

بررسی کار در عمان و قطر

شرایط کار در کشور قطر

از دیگر کشورهایی که هر ساله ایرانیان زیادی به آن مهاجرت می کنند کشور قطر می باشد . کشور قطر به مهاجران زیادی اجازه فعالیت در حوزه های مختلف را می دهد . برای کار در کشور قطر باید از یک کارفرما پیشنهاد کاری داشته باشید تا بتوانید ویزا دریافت کنید .

کار در کشور قطر مزایا و البته شرایط مشخصی دارد که باید قبل از هرگونه اقدام آن را به دقت بررسی کنید . کارفرما به عنوان یک اسپانسر برای شما عمل می کند و تمام شرایط کاری را برای شما مشخص کرده و عهده دار می شود . ویزای کار در قطر به مدت شش ماه تا دو سال صادر می شود . امکان همراهی خانواده نیز در دریافت ویزای کار کشور قطر وجود دارد و همسر شما می تواند برای کار نیز اقدام کند .

شرایط کار درکشور عمان

لست مشاغل مورد نیاز عمان هر ساله توسط دولت این کشور اعلام می گردد. با توجه به اینکه کشور عمان دارای صنعت نفت و گاز می باشد، طبیعی است که مشاغل مرتبط با این رشته دارای بازار کار بسیار خوب وفرصت های شغلی بسیار بالایی باشند.

دولت سلطنتی عمان در ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ در حدود ۹۰ شغل را به دلیل داشتن افراد متخصص عمانی، برای افراد غیر عمانی ممنوع اعلام کرد. البته از آنجا که حقوق این مشاغل بسیار پایین است افراد عمانی تمایل چندانی نسبت به اشتغال به این مشاغل نخواهند داشت، بنابراین فرصت مناسبی برای افراد غیر عمانی برای تصاحب این فرصت های شغلی ایجاد گردیده است.

چند مورد مهم از سوی وزارت کار دو کشور قطر و عمان مورد توجه هستد که به شرح ذیل می باشند:

عنوان شغلی درج شده در قرارداد استخدامی می بایست با سابقه تحصیلی یا کاری فرد درخواست کننده که قرار است، از خارج از کشور استخدام شود، یکسان باشد. یعنی فرد کارمند می بایست صلاحیت کار در آن عنوان شغلی را دارا باشد.

مورد دوم به میزان حقوق فرد کارمند مربوط می باشد. میزان حقوق درج شده در قرارداد ایشان نباید از متوسط حقوق نیروی کار معادل آن شغل در آن کشور (عمان و یا قطر) کمتر باشد. در اصل، استخدام نیروی کار خارجی توسط کارفرما نمی بایست به علت دسترسی به نیروی کار ارزان قیمت از کشورهای دیگر باشد، بلکه می بایست به دلیل استخدام نیروی متخصصی باشد که در کشور خودشان در دسترس نمی باشد.

اکثر این کشورها سطح رفاه خوبی را برای شهروندان خود فراهم کرده اند و با زندگی در آن از رفاه خوبی برخوردار خواهید شد . یکی از عوامل مهم در کاریابی در کشورهای عربی دانش زبان عربی می باشد که می تواند به عنوان یک امتیاز به شمار برود . امیدواریم نکات ذکر شده در این مقاله در این نوشتار در مورد کار در کشورهای عمان وقطر برای شما مفید بوده باشد .