پتروشیمی عمان

پتروشیمی عمان

در این مقاله قصد داریم نگاهی کلی به صنعت پتروشیمی عمان،این کشور زیبای حوزه خلیج فارس بیاندازیم.در ادامه با ما همراه باشید.

پتروشیمی عمان

کشور عمان در رتبه 23 ام از نظر ذخایر نفتی و رتبه 30 ام نیز در میزان ذخایر گاز در دنیا قرار دارد. این کشور با توجه به منابع محدود نفت و گاز توانسته است، به طور نسبی صنعت پتروشیمی عمان  در سال های اخیر توسعه یافته است.

صنعت پتروشیمی عمان بالاترین مشارکت صنایع پتروشیمی در رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) را در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس (GCC) ثبت کرده است.

در سال 2014 این کشور 1 میلیون و 719 هزار تن در روز متانول تولید کرده است که 102 هزار تن از آن را به ترشری متیل بوتیل اتر (MTBE) و 35 هزار تن آن را نیز به فرمالدهید تبدیل کرده است.

در سال 2016 میلادی، صنعت پتروشیمی عمان با سهم 51 درصدی از ارزش افزوده ایجاد شده توسط بخش تولید این کشور، رشدی 47 درصدی را در مقایسه با سال 2015 رقم زد،که در نوع خود قابل تامل است.

طبق آمارها،صنایع شیمیایی کشورهای حاشیه خلیج فارس مشارکتی به ارزش 43 میلیارد و 800 میلیون دلار در اقتصاد کشورهای این منطقه داشته است که معادل یک سوم ارزش افزوده بخش تولیدی و 29 درصد از درآمد این بخش محسوب میشود.

عمده محصولات پتروشیمی عمان

همانطور که در بالا اشاره شد،بیشترین محصول تولیدی پتروشیمی عمان را متانول تشکیل میدهد.

دومین محصول عمده پایه پتروشیمیایی این کشور پارازایلن با ظرفیت تولید 765 هزار تن در سال می باشد که به پلی استر تبدیل می شود. این کشور همچنین در سال 2014 چیزی در حدود 179 هزار تن بنزن تولید و صادر کرده است.

پروپیلن تولیدی در این کشور در سال 2014 چیزی در حدود 242 هزار تن در سال بوده است که به روش بازیابی فرایندهای پالایشگاهی در واحد FCC پالایشگاه ORPIC بوده است.

این کشور همچنین تمام پروپیلن تولیدی خود را در دو مجتمع مجزا به ظرفیت مجموع 350 هزار تنی به پلی پروپیلن تبدیل می کند.

حجم تولید صنایع شیمیایی کشورهای حاشیه حوزه خلیج فارس با بالاترین نرخ در پنج سال گذشته افزایش یافته است و همچنین تولیدات شیمیایی کشورهای منطقه با رشد 8.5 درصدی نسبت به سال 2015 میلادی به 158 میلیون و 800 هزار تن رسید.

کشورهای حاشیه خلیج فارس در سال 2016 درآمد حاصل از فروش 77 میلیون دلار را گزارش کردند که البته به دلیل تغییرات قیمت جهانی محصولات پتروشیمی، سه درصد پایین تر از سال پیش از آن بوده است.

صنایع شیمیایی به طور مستقیم در حدود 152 هزار فرصت شغلی را در کشورهای این منطقه ایجاد کرده و 584 میلیون دلار به حوزه تحقیق و توسعه اختصاص داده است.

عمده مناطق اختصاصی برای پتروشیمی عمان

عمده زیرساخت ها و مجتمع های پتروشیمی عمان در شهر صحار (SOHAR) و سواحل دریای عمان در بخش شمالی این کشور ایجاد شده است. این کشور همچنین در دو کشور آلمان و اسپانیا نیز سهامدار مجتمع های پتروشیمی می باشد.

پتروشیمی عمان

برنامه ریزی برای ساخت مجموعه های پتروشیمی عمان

کشور عمان در نظر دارد تا 10 مجتمع پتروشیمی بزرگ را با سرمایه ای بالغ بر 6 میلیارد دلار راه اندازی کند.

همچنین شرکت نفت عمان به تازگی از برنامه خود برای احداث یک مجموعه عظیم پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی الدقم (Duqm Special Economic Zone) خبر داده است.

به همین منظور،فضایی وسیع برای احداث 10 مجتمع یادشده که قرار است تولیدکننده بیش از 20 محصول مختلف از کالاهای مصرفی تا محصولات ویژه باشد، اختصاص یافته است.

این پروژه همچنین امکان فعالیت بیش از 30 بخش دیگر در بخش های پایینی زنجیره ارزش صنایع شیمیایی را فراهم می کند.

این پروژه طرحی مشترک میان شرکت نفت عمان و شرکت نفت کویت (Kuwait Petroleum Corporation) به شمار می رود که هر کدام 50 درصد از سهام آن را در اختیار دارند.

پروژه پتروشیمی الدقم، نخستین سرمایه گذاری برای یک طرح پتروشیمی و پالایشگاهی یکپارچه فوق عظیم در داخل یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) است.

همچنین این پروژه نخستین پالایشگاه کشورهای GCC خواهد بود که واردکننده و صادرکننده نفت خام و محصولات پتروشیمی است.

مجموعه پرتو دیبای پارس برای ارائه اطلاعات بیشتر و مشاوره در کنار شما عزیزان خواهد بود.

 

پتروشیمی عمان