معلومات اساسی کشور عمان

معلومات اساسی کشور عمان

پايتخت: مسقط و آمار جمعيت آن 776709 نفر

دين: اسلام

زبان رسمي: عربي و گستردگي زبان انگليسي در بخش هاي اقتصادي و آموزشي

وقت: چهار ساعت پيش از گرينويچ

پول ملي: هر ريال عماني معادل 2.6 دلار آمريكا (387 بيسه از ريال يك دلار امريكا)

جمعيت: 2835000 نفر تعداد بومي 1870000 و اتباع خارجي 668000 نفر

وضعيت آب و هوا: گرم و مرطوب در تابستان و معتدل در زمستان

 

نام های عمان

عمان در برهه هاي زماني مختلف به چند نام شهرت داشته است كه برجسته ترين آنها (زمجاس، زمزونس و زعمانس) است. هر يك از اين نام ها به مرحله اي از تاريخ و تمدن گذشته مرتبط است.

زمجانس: با استناد به زبان و فرهنگ سومري ها به دوره كشتي سازي و ذوب مس در عمان مرتبط است.
زمزونس: به دوره اي اطلاق مي گردد كه در سرزمين عمان بر خلاف برخي كشورهاي عرب آب فراوان وجود داشته است و كلمه مزون ريشه در كلمه زالمزنس دارد و به معني ابر و آب فراوان كه از چشمه مي جوشد. شايد اين نام بيانگر شكوفايي و گسترش كشاورزي در عمان در دوران هاي گذشته بوده است.

زعمانس: به مكاني در يمن نيز تعبير مي شود كه قبايل عرب از آنجا به عمان كنوني مهاجرت نمودند. همچنين گفته شده است كه علت نام گذاري عمان به اين نام به سبب عمان فرزند حضرت ابراهيم الخليل بوده است كه ديگر تاريخ نويسان نام عمان را به عمان بن سبآ بن يغثان فرزند ابراهيم نسبت داده اند.

 

موقعیت جغرافیایی عمان

پادشاهي عمان در منتهي اله جنوب شرقي شبه جزيره عربستان واقع شده است و ميان خط عرض جغرافيايي 16.40 و 26.20 درجه شمال و طول جغرافيايي 51.50 و 59.40 درجه شرق قرار دارد. عمان با مسافت 1700 كيلومتر مشرف بر درياست و سواحل آن از جنوب غربي در شمال درياي عرب تا گذرگاه شمالي اقيانوس هند شروع و تا درياي عمان در منطقه مسندم در شمال و تا تنگه استراتژيك هرمز در دهانه خليج هميشه فارس ادامه دارد. عمان از جنوب غربي با جمهوري يمن و از غرب با عربستان سعودي و از شمال با امارات متحده عربي هم مرز است. كشور عمان و قسمتي از تنگه هرمز مانند جزيره سلامه و توابع آن و تعدادي از جزاير ديگر همچون مصيره و الحلانيات در درياي عرب بخشي از اراضي پادشاهي عمان را تشكيل مي دهد. سرزمين عمان در شمال خط استوا واقع شده و به همين علت يكي از مناطق گرمسير است و آب و هوايي جنوب اين كشور مانند مناطق استوايي بسيار گرم است. طول منطقه ساحلي الباطنه در عمان حدود سيصد كيلومتر است كه اين منطقه از مهمترين مناطق كشاورزي است واين منطقه داراي ارتفاعات – ناهمواري ها و شيارهاي زيادي است كه سر چشمه هاي آب زيرزميني باغ هاي ميوه و درختان خرما آن را پوشانده است.

استان مسقط

استان مسقط از نظر سياسي اقتصادي و حكومتي منطقه مركزي كشور را تشكيل مي دهد. شهر مسقط پايتخت پادشاهي عمان و مقر حكومت و مراكز اداري دولت است. همچنين مركز اصلي و حياتي اقتصادي و بازرگاني داخلي و همچنين محور داد و ستد هاي بازرگاني اين كشور با ساير كشورهاي ديگرجهان است. استان مسقط در بخش جنوبي ساحل منطقه الباطنه در كرانه درياي عمان واقع شده است. استان مسقط يكي از مناطق پر جمعيت كشور پادشاهي عمان است و بر اساس ارزيابي سال 2002 ميلادي تعداد جمعيت آن حدود 709 هزار و776نفر بوده است. اين استان از شش ايالت مسقط مطرح بوشر السيب العامرات و قريات تشكيل شده است.

گردشگري و بنادر عمان

پادشاهي عمان از سال هاي دور از جاذبه هاي كم نظير وفراوان گردشگري برخوردار بوده است كه تا چند دهه نا شناخته مانده بود. برخي از اين امكانات جنبه تاريخي دارد همانند قلعه ها، دژها و مساجد كه ساخت آن به شش قرن گذشته مي رسد. دولت به منظور جذب هر بيشتر گردشگران با كشورهاي برادر قطر و سوريه موافقتنامه هاي گردشگري امضا كرده است. در همين حال ميان عمان و امارات متحده عربي و عمان و قطر مقررات ورود اتباع يكديگر با رويداد گردشگري به اجرا گذاشته شده است. موقعيت استراتژيكي پادشاهي عمان موجب شده تا اين كشور در طول تاريخ نقش حياتي و سازنده اي در گسترش دامنه روابط تجاري سياسي با كشور هاي گوناگون جهان به ويژه پيرامون خود داشته است. بندر صلاصه و اسكله بين و المللي ان/بندر صحار بندر خصب و الدقم.

آثار باستاني عمان

در پي عمليات نقشه برداري و شناسايي مناطق باستاني كه با همكاري هيئت هلي علمي متخصص امربيكايي و اروپايي انجام گرفته است تعدادي از اثرهاي تاريخي و موقعيت هاي باستاني در مناطق گوناگون پادشاهي عمان كشف شده است. تاريخ برخي از اثرهاي كشف شده در مناطق جعلان/بات/ راس الحد دوكه/وادي انظور/وادي جنون/ وادي حوجر و وادي بار در دوران باستان مهمترين مراكز توليد و صدور كندور بودهاند. اثر باستاني وبار نام سرزميني از قوم عاد مي باشد كه در اين منطقه انواع كوزه هاي سفالي وشيشه اي/ ظروف بخور و قسمت هايي از شطرنج كشف شده است كه تاريخ آنها به يك قرن قبل از ميلاد مسيح باز مي گردد.

پاييز در استان ظفار

استان ظفار با در اختيار داشتن ساختارها و امكانات فراوان گردشگري و اقتصادي و برخورداري از آب و هوای مناسب در فصل پاييز به صورت يك منطقه پر جاذبه گردشگري در آمده است. آب هواي استان ظفار از نيمه دوم ماه ژوئن تا اواخر ماه سپتامبر پاييزي است و اين شرايط بي نظير استان ظفار را به ييلاق دلانگيز تبديل مي نمايد. در اين چهار ماه از سال گياهان و درختان سر سبز كوهستان ها و دشت هاي ظفار را مي پوشاند و در طول شبانه روز فضاي نشاط انگيزي و با طراوت خاصي ايجاد مي نمايد. لازم به ذكر است به موازات رشد و توسعه ساختار طبيعت گردشگري در استان ظفار و فراهم نمودن واحد هاي متعدد هتل و آپارتمان مبله در پاييز سال گذشته هزاران نفر از اتباع كشورهاي عرب عضو شوراي همكاري و نيز از هموطنان عماني عزيز و اتباع ساير كشورهاي جهان در عمان اقامت نمودند و از استان ظفار ديدن كردند.