قرارداد ثبت شرکت در عمانقرارداد ثبت شرکت در عمان:

امروزه قرارداد ثبت شرکت در عمان مورد تقاضای بسیاری از ایرانیانی است که از تمکن مالی مناسبی برخوردارند.

پیش از آنکه به اصل قضیه و جوانب آن بپردازیم بهتر است قدری در مورد شرایط عمومی کشور عمان بپردازیم.

کشور عمان که به طور رسمی به عنوان سلطنت نشین عمان معروف است یکی از همسایگان جنوبی کشور ایران در دهانه خلیج فارس واقع شده و مرزهای مشترک با امارات ، عربستان سعودی و یمن را در اختیار دارد که از ذخایر نفتی و همچنین صنعت شیلات پر رونقی برخوردار است.

پادشاه پیشین عمان که به سلطان قابوس شناخته شده است، از دیرباز روابط حسنه ای با حکومت ایران دارد و از مزایای مهاجرت به عمان چه از طریق سرمایه گذاری و قرارداد ثبت شرکت در عمان و چه از طرق دیگر ( نظیر کار ، تحصیل و … ) ، این است که ایرانیان مورد بدبینی واقع نمی شوند و از احترام خاصی در میان مردم عمان برخوردارند.

عمان توسط بانک جهانی در زمره کشورهای برخودار از یک اقتصاد پردرآمد طبقه بندی شده است. این کشور عضو سازمان ملل و شورای همکاری خلیج فارس است.

سلطان قابوس پادشاهی بود که نقش به سزایی در اعتلا و پیشرفت حکومت عمان و همچنین ایجاد رفاه و رضایت در مردم عمان داشته و از محبوبیت بالایی در میان شهروندان و اتباع عمان برخوردار بود.

شعار وی این بود که عمان به مانند سوئیس باید در سطح جهان یک کشور بی طرف شناخته شود و تا حدودی نیز توانست این شعار را عملی نماید. گواه آن روابط حسنه ای است که دولت این کشور با ایران و  آمریکا و دیگر کشورها دارد.

پایتخت و بزرگترین شهر عمان، مسقط است. واحد پولی این کشور ریال عمان بوده و از ثبات اقتصادی بالایی برخوردار است.

اگرچه عمان دارای ذخایر نفتی نسبتاً مطلوبی است ، اما بخش عمده ای از اقتصاد آن توسط گردشگری ، تجارت و کشاورزی تامین می شود. عمان از زمان کاهش قیمت نفت در اواخر قرن 20 ، به سرعت در حال تنوع بخشیدن به اقتصاد خود بوده و به دنبال توسعه سایر بخش های صنعت ، به ویژه املاک و مستغلات و زیرساخت ها است.

انواع قرارداد ثبت شرکت در عمان:

توجه داشته باشید که برای ثبت شرکت در عمان هم مانند تاسیس در کشور ایران، باید در ابتدا نوع شرکت خود را انتخاب کنید، نوع شرکت در واقع مشخص کننده قالب کلی فعالیت های شرکت شما است.

از این رو پیشنهاد می دهیم که با آگاهی تمام و با توجه به شرایطی که در پیش دارید، نیاز های خود و هم چنین اهدافی که دارید، نوع شرکت خود را در کشور عمان انتخاب کنید.

 انواع شرکت ها در کشور عمان :

به  این موضوع توجه داشته باشید که باید نهایت دقت خود را برای انتخاب نوع شرکت به کار بگیرید، زیرا در آینده امکان تغییر آن وجود ندارد.

نقاط مثبت قرارداد ثبت شرکت در عمان :

 • اقدامات جدی دولت عمان بمنظور راه اندازی کسب و کار و رشد و توسعه کارآفرینی در سالیان اخیر :

دولت عمان با تمرکز بر تنوع بخشی ، صنعتی سازی و خصوصی سازی اقدامات جدی را برای تشویق رشد مشاغل انجام داده است.

 • استراتژیک بودن و موقعیت جغرافیایی عمان :

کشور سلطنتی عمان در دهانه خلیج فارس قرار دارد و به واسطه آن از موقعیتی دریایی استراتژیک برخوردار است و یک خط ساحلی به طول 1700 کیلومتر به عنوان دروازه خلیج فارس دارد.

 • اصلاحات گسترده اقتصادی و اجتماعی :

عمان از سال 1970 شاهد اصلاحات گسترده اقتصادی و اجتماعی است. این کشور با توسعه گردشگری و املاک و مستغلات در حال رشد است. به همین ترتیب ، اکنون دولت سلطنتی عمان سرمایه گذاری های قابل توجهی خارجی را به خود جلب می کند و راه را برای فرصت های تجاری بیشتر در عمان هموار می نماید.

 • وجود زیر ساخت های توسعه گردشگری :

با توجه ویژه به توسعه زیرساخت ها و گردشگری ، اقتصاد خود را به سرعت متنوع کرده است. امكاناتی مانند حمل و نقل جاده ای ، مؤسسات آموزشی و بیمارستان ها با سرعت قابل توجهی به چشم می خورد.

 • شکل گیری و رشد اقتصاد عمان در جهت عدم وابستگی به نفت :

نفت مدتی است که بستر اقتصاد عمان است زیرا این کشور غنی از ذخایر نفت است. با این وجود ، عمان از چند دهه گذشته به طور فزاینده ای با استقبال از سرمایه گذاری های خارجی ، وابستگی خود به صادرات نفت را کاهش می دهد.

 • اعطای تسهیلات و معافیتهای بانکی و مالیاتی

دولت عمان برای تشویق به گسترش مشاغل محلی و خارجی انگیزه هایی مانند وام های آسان ، معافیت مالیاتی و مزایای مناطق ویژه اقتصادی را ارائه می دهد.

از دیگر نقاط مثبت سرمایه گذاری در عمان از طریق ثبت شرکت :

 • امکان جذب نیروی کار ارزان برای توسعه کسب و کار
 • ثبات اقتصادی بالا
 • بالا بودن ارزش پولی عمان
 • امکان برخورداری از تجارت آزاد
 • برخورداری از میزان پایین پرداخت مالیات بر درآمد کارکنان
 • برخوداری از امکانات مناطق ویژه اقتصادی

قرارداد ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان و طرح تجاری (بیزینس پلن)

همانطور که میدانید شما برای راه اندازی و ثبت یک شرکت باید یک طرح کسب و کار یا اصطلاحا Business Plan ارائه کنید.

بیزنس پلن باید به گونه ای نوشته شود که وزارت مربوطه یا اتاق بازرگانی کشور مورد نظر آن را برای اقتصاد آن کشور سود مند و منفعت زا تشخیص دهند تا مورد تأیید قرار گیرد. در واقع در بیزینس پلن شما باید هدفتان از ثبت شرکت در عمان را با جزئیات بسیار دقیق ارائه نمایید.

بنابراین ممکن است هر ایده تجاری در کشور عمان سود زا نباشد و می بایست بررسی شود. به هر ترتیب باید سودآوری یک سرمایه گذاری با مشاوره با شخص کاردان و مجرب در آن حوزه تضمین گردد.

پیچیدگی ها ، قوانین و دانش نوشتن یک طرح کسب و کار امروز به قدری بالاست که نوشتن آن کار هر کسی نیست، بویژه آن که این طرح کسب و کار باید برای یک کشور خارجی با قوانین متفاوت نگارش گردد.

قرارداد ثبت شرکت در عمان

ثبت برند وقرارداد ثبت شرکت در عمان دارای انواع زیر بوده و به دو صورت انجام می شود:

۱- طرف ایرانی حقیقی

2- طرف ایرانی که حقوقی است (یعنی اگر شرکتی در ایران دارید می توانید به عنوان یک شرکت ایرانی با طرف عمانی ثبت شرکت نمائید.)

با توجه به قوانینی که در عمان حاکم است، در ثبت شرکت، طرف ایرانی ۷۰% و طرف عمانی ۳۰% از سهام شرکت را دارند.

این درصد فقط طبق قوانین عمان بوده و شرکت یا طرف عمانی حق دخالتی در مدیریت یا سود شرکت ندارد.

فقط ماهانه یا سالانه مبلغی را دریافت کرده و در مسائل داخلی شرکت دخالتی نباید بکند.

چنانچه بصورت حقیقی ثبت شرکت نموده اید ، مالک یا مالکان ایرانی پس از انجام روند 5 تا 6 ماهه ثبت، باید دفتری اجاره کرده و با استخدام کارمندان خود، روند کاری خود را اثبات کند.

در این دوره 6 ماهه، اقامتی معادل شش ماه به مالکان داده شده و در طول این مدت از اداره و شرکت ایشان بازدید خواهد شد.

در صورت تایید این نمایندگان از اداره و شرکت شما، بعد از 6 ماه، اقامت دو ساله به مالکان داده شده که می توان در آینده تمدید کرد.

اگر بعنوان شخص حقوقی ثبت شرکت کرده اید،  صاحب شرکت ایرانی باید مدارک شرکت خود در ایران را به ادارات مربوط در عمان تحویل داده و شرکت مورد نظر خود را با نامی دیگر ثبت کند.

این نام میتواند هم نام شرکت ایرانی خویش نیز باشد.

خوبی این نوع ثبت شرکت مدت زمانی است که شرکت ثبت می شود (حدود 3 تا 4 ماه) و گرفتن اقامت دو ساله پس از ثبت شرکت می باشد.

در اینصورت یک مزیت دیگر نیز وجود دارد و اینکه مالک شرکت می تواند مکانی را برای دو ماه اجاره کرده و پس از آن فقط کد پستی کافی خواهد بود.

نکات مهمی که در این دو نوع ثبت شرکت وجود دارند:

 • برای هر دو نوع ثبت شرکت، پروانه شرکت در هر پنج سال یکبار تمدید شده و چیزی بعنوان هزینه سالیانه را در بر نخواهد داشت.

تنها هزینه ای که بصورت سالیانه برای مالک ایرانی تعریف می شود، هزینه اسپانسر عمانی می باشد.

 • افتتاح حساب در هر بانکی طبیعتا افتتاح حساب در بانک‎ها برای هر دو نوع شرکت امکان پذیر است.

ولی قابل ذکر است هرچند گردش مالی متناسب با نوع فعالیت برای هر دو نوع شرکت تعریف می‎شود،اما توصیه می کنیم بازرگانان و سرمایه گذارانی که به دنبال تبادلات مالی بالا (به صورت خاص افتتاح LC) با بانک های اروپایی و آمریکایی هستند،از نوع ثبت شرکت بصورت روش نخست (یعنی حقیقی) برای ثبت شرکت استفاده کنند.

دسته‌بندی نشده

سرمایه گذاری در عمانقرارداد ثبت شرکت در عمان،ثبت شرکت در عمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *