بهترین ایده های سرمایه گذاری و فرصت های تجاری سودآور در عمان

بهترین ایده های سرمایه گذاری و فرصت های تجاری سودآور در عمان


صادرات به عمان

صادرات به عمان

صادرات به عمان، کشوری که همیشه روابط سیاسی مناسبی با کشورمان داشته، می‌تواند با کمترین چالش‌های ممکن انجام شود.

کشور عمان مقصد مناسبی برای صادرات کالا از ایران است. اما برای صادرات به عمان، ابتدا باید با این کشور آشنا شده و بدانید به چه کالاهایی نیاز دارد، بزرگترین کشورهای صادرکننده به عمان کدام‌اند و چه کالاهایی را به این کشور صادر می‌کنند؟ سهم ایران از بازار عمان چقدر است؟

کشور عمان دارای روابط سیاسی مناسب و به دور از هرگونه تنش با سایر کشورهای جهان است.

دسترسی مناسب این کشور به‌ آب‌های آزاد و داشتن زیرساخت‌های مرتبط با تجارت باعث شده است تا صادرات به عمان برای بسیاری از کشورها جذابیت داشته باشد و عمان یکی از قطب‌های تجاری منطقه نامیده شود.

با وجود همسایگی ایران و عمان بسیاری از ما اطلاعاتی درمورد این کشور نداریم. در این مقاله ویژگی‌های کلی این کشور را بررسی می‌کنیم. و همچنین می‌خواهیم بدانیم چه کالاهایی به عمان صادر می‌شوند و برای صادرات به عمان چه باید کرد؟

اقتصاد عمان:

برای صادرات به عمان باید شناخت کاملی از اقتصاد و راه‌های درآمدی آن داشته باشیم. اقتصاد عمان متاثر از نفت است. البته میزان منابع نفت آن‌ از سایر کشورهای همسایه کمتر است.

از دیگر مواردی که اقتصاد عمان بر آن متکی است می‌توان به فعالیت‌هایی در حوزه کشاورزی و معادن و همچنین صنعت ماهیگیری اشاره کرد. این درحالی است که بیشتر مناطق این کشور دارای آب و هوای خشک و بیابانی است.

آمارهای صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، سازمان بین‌المللی کار و سازمان تجارت جهانی داده‌هایی را در خصوص میزان تولید ناخالص این کشور در سال 2019 میلادی منتشر کرده اند.

صادرات به عمان

نیازهای وارداتی عمان:

شما باید بفهمید کدام یک از محصولات مورد نیاز عمان، در ایران تولید می‌شود و حاضر است برای آن‌ها به شما دلار و یا ریال عمان بدهد، پس باید بدانید عمان بیشتر چه محصولاتی را می‌خرد تا شما هم روی همان‌ها مانور بدهید و کار کنید.
عمان محصولات high tech و ماشین‌آلات پیشرفته را از کشورهای قوی‌تر وارد می‌کند و ماشین‌آلاتی که در سطوح پایین‌تری قرار دارند، از کشورهای ضعیف‌تر و با قیمت پایین‌تر می‌خرد.

در سالهای گذشته وضعیت اقتصادی کشور سلطنتی عمان همراه با رشد فزاینده بوده است و میزان مبادلات تجاری این کشور با دیگر کشور های جهان مانند حجم صادرات ایران به عمان دارای افزایش بوده است. کشور های مختلف با برگزاری نمایشگاه های تجاری به دنبال نفوذ در بازار عمان و در حال رقابت می باشند.

از مهم ترین کالاهایی که به عمان صادر می شوند می توان به مواد غذایی و فراورده های کشاورزی و دامی ، مصالح و تجهیزات ساختمانی ، ماشین الات راه سازی و حمل و نقل ، خدمات فنی و مهندسی در بخش های مختلف اشاره کرد.

امید است که با برنامه ریزی های دقیق و اصولی در این موارد شاهد افزایش صادرات مانند صادرات میوه به عمان توسط بازرگانان ایرانی باشیم.

 مهم‌ترین کالاهای وارداتی عمان:

قوی نبودن عمان از نظر صنعتی سبب شده است که بخشی از واردات همسایه جنوبی ایران به قطعات و ماشین‌آلات صنعتی اختصاص داده شود. جهت صادرات به عمان می‌توان این حوزه را بررسی کرد.

مهم‌ترین کالاهای وارداتی عمان، باتوجه به آمارهای سال‌های اخیر در زیر فهرست شده است.

  1.  ماشین‌آلات، وسایل مکانیکی و دیگ‌های بخار
  2. سوخت‌های فسیلی و زغال سنگ، روغن‌های معدنی، قیر، محصولات معدنی مختلف.
  3. محصولات فولادی و آهن
  4.  محصولات پلاستیکی
  5.  محصولات لبنی و گوشتی، تخم‌ پرندگان، عسل
  6.  وسایل برقی و صوتی و تصویری
  7. مروارید و سنگ‌های قیمتی، فلزات گران‌بها
  8. مواد شیمیایی آلی
  9.  کشتی، قایق و سازه‌های شناور
  10. صنایع دستی

 کالاهای مورد نیاز برای صادرات به عمان :

در اینجا می‌خواهیم بدانیم که چه کالاهایی از ایران به عمان صادر می‌شوند؟

در ابتدا آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) را بررسی کرده و سپس به داده‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران می‌پردازیم.

مهم‌ترین کالاهای وارداتی عمان از ایران در سال 2018 در زیر آورده شده است. این آمارها بر اساس نتایج سازمان تجارت جهانی است.

آهن و فولاد، سوخت‌های فسیلی و زغال سنگ، محصولات روغنی، حیوانات زنده، غلات، انواع سبزیجات خوراکی، میوه و مرکبات، آجیل، انواع مصالح ساختمانی، توتون و تنباکو، انواع ماهی‌ها و محصولات سرامیکی کالاهای صادر شده از ایران به کشور عمان هستند.

براساس داده‌های جمع آوری شده از گمرکات ایران، محصولات صادراتی به عمان به بخش‌های زیر تقسیم می‌شوند.

در گروه مواد غذایی و میوه‌ها محصولاتی مانند سبزی خوراکی، لیمو، کیوی، هندوانه، بادمجان، کاهو، گل کلم، چغندر و برخی محصولات دیگر اشاره کرد.

گروه دیگر محصولات آهنی و فولاد هستند. که شامل انواع میلگردهای آهنی و فرآورده‌های مختلف آهن می‌شوند که صادرات آن‌ها به عمان صورت می‌گیرد.

گروه سوم محصولات مربوط به صنایع ساختمانی مانند سنگ‌ها و گچ و سیمان است.

صادرات به عمان

نحوه صادرات به عمان

موافقت نامه بازرگانی صادرات ایران به کشور عمان، موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری های صادراتی ایران ، موافقت نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و تعرفه صادرات ، موافقت نامه کشتیرانی بازرگانی ، موافقت نامه همکاری حمل و نقل هوایی، و موافقت نامه بین المللی تاسیس کریدور بین المللی ترانزیت کالا و مسافر که در اردیبهشت ۱۳۹۰ بین پنج کشور ایران – عمان – ازبکستان – ترکمنستان و قطر ) به امضا رسید.

یادداشت تفاهم های زیادی در زمینه های همکاری بین اتاق های بازرگانی دو کشور ایران و عمان در خصوص صادرات به عمان ، مبادله اطلاعات فناوری و آمار صادرات به عمان ، گردشگری و همکاری در زمینه منابع آب ، بعلاوه تشکیل کمیته های تخصصی در حوزه های نفت و گاز ، همکاری های علمی ، امنیتی و سیاسی ، گردشگری و کمیته پیگیری اجلاس های کمیسیون مشترک بين دو کشور حاکی از وجود اراده قاطع مقامات بلند پایه دو کشور برای گسترش روابط در زمینه های گوناگون می باشد.

و در آخر شما همراهان عزیز میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با مجموعه پرتو دیبای پارس در ارتباط باشید.

صادرات به عمان

دسته‌بندی نشده

اقتصاد عمانصادرات به عمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *