جمعیت کشور عمان

شهرهای عمان

در این نوشته قصد داریم اطلاعات مختصری راجع به شهرهای عمان و کشور زیبای عمان ارائه کنیم،در ادامه با ما همراه باشید.

شهرهای عمان

عمان کشوری ساحلی در جنوب شرقی شبه جزیره ی عربستان است که در نقطه ی تلاقی خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد. بخش عمده ی این کشور در مناطق شنی و عمدتاً بی آب شبه جزیره ی عربستان که به روبی الخالی معروف است، قرار دارد.

اگرچه امروزه این مناطق با خطوط نفت و گاز اشغال شده ولی هنوز هم مکان زندگی قبایل بادیه نشین به شمار میرود.

پایتخت این کشور شهر مسقط است، که در امتداد ساحل شمالی قرار داشته و با ترکیبی از معماری مدرن و سنتی، منظره ای از دریای عمان را به نمایش میگذارد و به عنوان یک بندر و مرکز تجاری فعالیت می کند.

این متن در واقع به نوعی به معرفی شهرهای عمان پرداخته و برای آشنایی با شهرهای عمان اطلاعات مناسبی را شامل می شود.

هر یک از شهرهای عمان برای مسافران و یا حتی مهاجران تجربیات دلپذیر و متفاوتی را ارائه می دهد، از مسقط پایتخت شلوغ این کشور گرفته، تا منطقه ساحلی صلاله یا روستای ماهیگیری سیب.

اما اگر خارج از بحث مهاجرت به دنبال گردشی متفاوت و جذاب هستید لازم است که در مورد شهرهای دیدنی عمان اطلاعاتی داشته باشید.

کشور عمان شامل 11 استان یا محافظه به شرح زیر میباشد:

 • الداخلیه
 • الظهیره
 • الباطنه ی شمالی
 • الباطنه ی جنوبی
 • آل بوریمی
 • الوستا
 • الشرقیه ی شمالی
 • الشرقیه ی جنوبی
 • ظفار
 • مسقط
 • مسندام

که هر کدام از این استان ها نیز شامل شهرهای مختلفی است.

آشنایی با شهرهای عمان

شهرهای عمان

شهر مسقط ، پایتخت زیبای کشور عمان

اگرچه مسقط بزرگترین شهر عمان نیست، اما پایتخت و محبوبترین شهر این کشور محسوب می شود. این شهر با کوه و کویر احاطه شده و ترکیب کاملی از دنیای مدرن و تاریخی گذشته است.

شهر مسقط دارای مساجد عالی و قلعه های پرتغالی جا مانده از قرن شانزدهم، در کنار مراکز خرید در مقیاس بزرگ و با قدمت زیادی است.

این شهر یکی از کلان شهرهای عمان محسوب میشود که شامل شش ولایات مختلف (مسقط، مطرح، بووشار، السیب، العمیرات و قوریات) بوده و همچنین مرکز تجاری کشور هم به حساب می آید.

مسجد بزرگ سلطان قابوس، مسجد اصلی شهر مسقط و کشور عمان است و جایی بسیار زیبا در این شهر به شمار میرود.

مسقط که از بزرگ‌ترین شهرهای عمان محسوب می‌شود، حدود 800000 نفر در سال 2018 جمعیت داشته است. این شهر در 900 سال پیش بنا شد و یا به عبارت دیگر تقریبا در قرن دوازده میلادی، این شهر تاسیس شده است.

دلیل نام گذاری شهر مسقط

نام این شهر  در زبان عربی به معنای درحال سقوط است. برخی از نویسندگان یونانی و دیگر نویسندگان منتقد، در قرن نوزدهم به این موضوع اشاره کردند که منظور از محل سقوط در معنای لغوی مسقط، همان پهلو گرفتن کشتی‌ها یا افتادن لنگر در دریای این کشور می‌باشد.
اما از دیدگاه زبان شناسان، معنای واژه‌ی مسقط از واژه‌ی پارسی برگرفته شده و معنا و مفهوم آن، بوی تند می‌باشد.

شهر صلاله عمان

شهرهای عمان

صلاله، دومین شهر بزرگ عمان، در منطقه جنوبی – ساحلی کشور عمان مستقر شده است که بزرگ ترین شهر و مرکز استان ظفار در عمان می باشد.

شهر صلاله یکی از بنادر عمان است و متشکل از یک منطقه خشک کوهستانی در شمال و یک جنگل و ساحلی در جنوب می باشد.

به تازگی ارتش آمریکا برای استفاده از دو بندر دقم و صلاله توافقنامه ای را در عمان امضا کرده است ، جالب است بدانید که نیروگاه ری ‌سوت در حدود 20 سال پیش در این شهر به وسیله شرکت ایرانی مپنا ساخته و احداث شد.

گشت و گذار در وادی دربات، قدم زدن در امتداد ساحل میربت، آب بازی و شنا در بلوار چاله های المغصیل و یا حتی تجربه رانندگی در نقطه ی بدون جاذبه صلاله این شهر را به مکانی زیبا و دیدنی تبدیل کرده است.

شهر بوشر عمان

یکی دیگر از شهرهای عمان برای سفر بوشر است که در استان مسقط قرار دارد . شهرستان بوشر از جنوب غرب مابین کوه و دریا قرار دارد و خود از شهر و روستاهای زیادی تشکیل می شود .

بوشر یکی از شهرهای باستانی عمان است که پیشینه آن به دوران هزاره دوم قبل از میلاد مسیح بازمی گردد ، در این شهر چندین قلعه تاریخی وجود دارد که از جاذبه های تاریخی این منطقه می باشند و سندی بر قدمت تاریخی این منطقه به شمار میرود .

مردم این شهرستان همگی عرب و اهل سنت و طرفدار فرقه مالکی می باشند و بیشتر آن ها کشاورز هستند و محصولات زراعتی خود را به وسیله آب قنات ” الافلاج ” کشت و برداشت می کنند .

شهر السیب عمان

شهر سیب واقع در حاشیه غربی شهر مسقط، بیشتر به عنوان یک دهکده ی ماهیگیری قابل توجه در کنار پایتخت شناخته می شود.

این شهر همچنین بخاطر داشتن قسمتی از بهترین سواحل کشورعمان به طور قطع یکی از قطب های اجتماعی و گردشگری این کشور محسوب میشود.

سیب همچنین به دلیل داشتن غذاهای شگفت انگیز، به ویژه ماهی کباب شده، غذایی مخصوص از ماهی مرکب به نام ماشکیک بسیار معروف است. برای بازدید نه تنها رستوران های آنجا به شما توصیه می شود، بلکه غرفه های موجود در سواحل این شهر عصرها نیز بعضی از بهترین غذاهایشان را ارائه می کنند.

شهر صحار عمان

شهر صحار واقع در نزدیکی جزیره ساوادی که به بهشت ​​غواصی معروف است،و همچنین داشتن بزرگترین ذخایر مس در کشور عمان به شمار میرود. این شهر به عنوان یکی از بزرگترین و صنعتی ترین شهرهای عمان شناخته می شود.

این شهر به عنوان شهرک عمانه هم معروف است که بنا بر گزارش هایی نام کشور عمان هم از این شهر گرفته شده است. این شهر همچنین یکی از برجسته ترین قلعه های کشور، یعنی قلعه سوهار را در خود جای داده که در حدود بین قرن سیزدهم و چهاردهم ساخته شده است.

شهر خصب عمان

شهر خصب در استان مسندم کشور عمان قرار دارد. در این شهر اگرچه خدماتی مانند تاکسی در دسترس نیست، اما فرودگاه خصب پروازهای روزانه ای از فرودگاه بین المللی مسقط دارد.

شهر خصب 17 هزار نفر جمعیت دارد که همه مردم آن از فرقه مالکی اهل سنت و به ماهیگیری مشغول هستند ، خوب است بدانید که اقتصاد شهر خصب بر پایه شغل هایی مانند ماهیگیری و کشتی ‌سازی است.

شهر خصب دارای آثار تاریخی و باستانی زیادی است که از جمله مهم ترین آن ها می توان به قلعه خصب که در عهد آل بوسعید بنا شده و در سال 1990 مورد بازسازی قرار گرفت ، اشاره کرد .

نکته قابل ذکر در مورد خصب این است که فقط چهار هتل در سطح شهر وجود دارند و آخر هفته ها معمولاً همه ی آنها رزرو می شوند. بنابراین رزرو هتل قبل از حضور در آنجا ضروری است.

شهر بهلا عمان

شهر بهلا یکی از زیباترین شهرهای عمان است که در استان داخلیه عمان قرار دارد.بهلا بخاطر قلعه های بسیار زیاد و کاربرد سفال و سفالگری شناخته می شود، این شهر هم به عنوان یکی از باستانی ترین و عرفانی ترین شهرهای عمان معروف است.

این شهر یکی از توریستی ترین شهرهای عمان است که کم تر از 52 هزار نفر در آن زندگی می کنند .

شهر آدم عمان

شهرهای عمان

تاریخچه شهر آدم به دوران قبل از اسلام بر می گردد، آدم در عربی چندین معنی دارد اما به احتمال زیاد به معنی سرزمین حاصلخیز نیز می تواند باشد.

این شهر در فاصله 295 کیلومتری مسقط، در محل جاده صلاله واقع شده است. در این شهر می توانید قلعه های باستانی، ارگ ها و برجها، مساجد و سوغات سنتی متروک را مشاهده کنید.

برخی دیگر از شهرهای مهم عمان:

 • الاشخره
 • البریمی
 • الحمرا
 • الزرقه
 • سویق
 • برکاء
 • بدیه
 • دوقم
 • ایبری
 • رستاق
 • شیناس

شما همراهان عزیز میتوانید برای آشنایی بیشتر با شهرهای عمان با مجموعه پرتو دیبای پارس در ارتباط باشید.

شهرهای عمان

دسته‌بندی نشده

شهر صحار عمانشهر صلالهشهر مسقطعمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *