شرکت نفت عمان

شرکت نفت عمان

شرکت نفت عمان

شرکت نفت عمان ( Oman Oil Company) همان شرکت نفت و گاز دولتی عمان است که در سال ۱۹۹۶به دنبال سرمایه‌گذاری دولت عمان در زمینه پروژه‌های بخش انرژی این کشور، تأسیس شد.

شرکت نفت عمان هم‌اکنون دارای عملیات در داخل و خارج از عمان می‌باشد. دفتر مرکزی این شرکت، در شهر مسقط عمان قرار دارد و احمد الوهابی به عنوان مدیرعامل آن فعالیت می‌کند.

بزرگترین شرکت در حوزه اکتشاف و تولید نفت خام و گاز طبیعی، در این کشور،شرکت توسعه نفت عمان است. این شرکت ابتدا در سال ۱۹۵۶ با مشارکت شرکت‌های رویال داچ شل و شرکت نفت ایران و انگلیس راه‌اندازی شد و در سال ۱۹۶۷ به صورت رسمی به ثبت رسید.

شرکت توسعه نفت عمان بیش از ۹۰٪ درصد نفت خام مورد نیاز این کشور را تولید می‌کند، همچنین، عرضه کلیه مایحتاج گاز طبیعی کشور عمان را، به خود اختصاص داده است.

دولت عمان با مالکیت ۶۰٪ درصد از سهام این شرکت، بزرگترین سهامدار آن بشمار می‌رود، کمپانی رویال داچ شل،۳۴٪ درصد و شرکت فرانسوی توتال نیز مالک ۴٪ درصد از سهام شرکت توسعه نفت عمان می‌باشند.

گام های مهم شرکت نفت عمان

عمان با 5 میلیارد و 500 میلیون بشکه ذخیره اثبات شده نفت خام،دارای مقام بیست و دومی در جهان و مقام هفتمی از نظر ذخایر نفت در منطقه خاورمیانه است، ذخایر این کشور به‌طور عمده در مناطق خشک شمالی و مرکزی و در میدان‌های کوچک و پراکنده قرار دارند.

شرکت نفت عمان با تولید حدود یک میلیون بشکه در روز، بیست‌وپنجمین تولیدکننده نفت خام جهان و بزرگ‌ترین تولیدکننده غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت یا همان اوپک،در منطقه خاورمیانه است.‌

اقتصاد این کشور نیز مانند تعداد زیادی از کشورهای خاورمیانه وابسته به درآمدهای نفتی است،به طوری که بیش از 67 درصد از درآمد این کشور از صنایع نفت و گاز حاصل می‌شود.

شایان ذکر است که مقصد بیشتر محموله‌های نفت خام صادراتی دولت عمان کشورهای مثل چین، تایلند، کره جنوبی و ژاپن هستند. سال گذشته میلادی 78 درصد صادرات نفت خام این کشور به چین بوده است.

همچنین عمان از یک نفتشکش غول‌پیکر (VLCC) با ظرفیت حدود 2 میلیون بشکه برای ذخیره‌سازی و بارگیری نفت‌خام به صورت کشتی به کشتی  در بندر میناء الفحل استفاده می‌کند.

همچنین شرکت نفت عمان با به روز کردن تجهیزات و فناوری های خود توانسته است که 8 تا 9 برابر هزینه تولید خود، از فروش نفت درآمد کسب کند که این خبر بسیار خوبی برای اقتصاد این کشور کوچک است.

شرکت اکسیدنتال پترولیو (Occidental Petroleum)  بزرگ‌ترین شرکت خارجی حاضر در عمان و دومین تولیدکننده بزرگ نفت در این کشور شناخته می‌شود. این شرکت،کنترل دو بلوک نفتی 9 و 62 در شمال و میدان نفتیMukhaizna   در جنوب عمان را بر عهده‌ دارد.

 همچنین شرکتConsolidated Contractors Energy (CCED) Development نیز عملیات بلوک‌های نفتی 3 و 4 را عهده دار است. نیمی از سهام این شرکت در اختیار شرکت سوئدی Tethys Oil (30درصد) و شرکت ملی نفت چین (CNPC) (20درصد) قرار دارد.

 دیگر شرکت‌های  مهم حاضر در صنعت نفت عمان عبارتند از:  Shell، Total ، Partex،  BP،  KoGas،  Repsol.

شرکت نفت عمان

استخدام در شرکت نفت عمان

کشور عمان منابع نفتی و گازی مناسب و همچنین منابع قابل‌قبولی از سوخت فسیلی را در اختیار دارد. با سیاست‌گذاری‌ها و رشد زیرساخت‌ها، کشور عمان به یکی از جاذبه‌های توریستی هم تبدیل شده است.

فعالیت‌های کشف منابع جدید نفت و گاز و استخراج، برای توسعه صنایع پتروشیمی در عمان موجب شده‌ تا کمبود نیروی متخصص و نیروی کاری در این کشور بیشتر از گذشته احساس شود.

بنابراین جذب نیروهای انسانی و متخصص برای استخدام در شرکت‌ نفت عمان موجب تمایل مردم به مهاجرت به این کشور گردیده است.

کشور عمان جز بهترین کشورهای عربی در منطقه خاورمیانه است که در سال های اخیر رشد و برنامه‌های توسعه‌ای در همه زمینه‌ها داشته است و به قطب مهاجرپذیر در منطقه تبدیل شده ­است.

با توجه به اقتصاد پویا و رو به رشد این کشور در همه رشته ها و بالا بودن ارزش پولی عمان و بالا بودن درآمد کاری در سال‌های اخیر میزان تقاضا و مهاجرت به این کشور به صورت قابل توجهی افزایش یافته ­است.

علاوه بر مزایای فراوان و قرار دادن امکانات مناسب برای افراد شاغل در شرکت‌ه نفت عمان و اینکه آینده کاری بسیار مطلوبی در انتظار آنهاست، میزان درآمد بالای افراد متقاضی استخدام در شرکت‌های نفتی در عمان باعث تبدیل شدن این کشور به یک فرصت ایده آل زندگی شده ­است.

میزان درآمد برای کار در شرکت‌ نفت عمان نسبت به میزان مخارج زندگی در این کشور بسیار بالا و مناسب بوده که همین امر موجب می‌شود افراد شاغل در شرکت نفت عمان دارای سطح بالایی از رفاه برای زندگی باشند.

البته باید به این موضوع هم توجه داشت که میزان درآمد در شرکت‌های مختلف متفاوت است و بسته به میزان سابقه کار و تجربه شغل این میزان بالا و پایین می‌شود ولی در کل افراد شاغل در این زمینه درآمد مناسبی خواهند داشت.

در پایان این نوشتار مجموعه پرتو دیبای پارس امیدوار است که اطلاعات مفیدی را در این زمینه به شما عزیزان ارائه کرده باشد.

شرکت نفت عمان