بازرگانان ایرانی درعمان

بندر صادرات به عمان

در این مقاله قصد داریم درباره مواردی از قبیل وضعیت تجارت بین ایران و عمان و بندر صادرات به عمان مطالبی را ارائه دهیم.

بندر صادرات به عمان

کشور عمان به دلیل روابط مناسب سیاسی با سایر دولت‌ها، دسترسی به‌ آب‌های آزاد و وجود زیرساخت‌ها و پتانسیل‌های لازم تبدیل به یکی از قطب‌های تجاری منطقه شده است.

از این رو صادرات به عمان می تواند پر سود ترین تجارت برای بازرگانان و تاجران ایرانی باشد. صادرات از جمله موارد بسیار مهم و تأثیرگذار در اقتصاد هر کشوری از جمله ایران است .به شرط آنکه شرایط مناسب برای این مهم فراهم شود.

این کشور به لحاظ جغرافیایی در یکی از بهترین نقاط استراتژیک دنیا قرار گرفته است. بخش عمده ی مرزهای شرقی و شمال این کشور در احاطه آب های آزاد می باشد.

از طرفی واقع شدن این کشور در حاشیه خلیج فارس و تنگه هرمز به اهمیت موقعیت استراتژیک این کشور برای مقاصد تجاری، نظامی و دریانوردی افزوده است.به توجه به این شرایط میتوان به اهمیت و جود بندر صادرات به عمان پی میبریم.

کشور عمان از جنوب با کشور یمن هم‌مرز است و همچنین همسایگان غربی این کشور نیز  امارات متحده عربی، عربستان میباشند.

بندر صادرات به عمان

وضعیت تجارت بین ایران و عمان:

معمولاً اغلب کالاهای صادراتی به کشور عمان از ایران فلزات ساخته شده یا نیمه ساخت، گاز مایع، محصولات پتروشیمی، مصالح ساختمانی، میوه و تره‌بار و دام زنده هستند. در مقابل واردات از این کشور شامل خودروها و لوازم مربوط به آن‌ها، ماشین آلات، گازهای صنعتی و خوراک دام است.

در سال ۹۶ میزان سود ایران از تجارت با عمان ۳۳۵ میلیون دلار بوده است. میزان صادرات در سال ۹۷ با جهش ۵۱ درصدی روبرو شد و به ۲/۱ میلیارد دلار رسید.

در این سال صادرات به عمان از جاسک، بندرعباس، بوشهر و … رونق چشم‌گیری پیدا کرد. به گونه‌ای که عمان در جایگاه دهم بین کشورهای مقصد صادرات ایران قرار گرفت. در بین کشورهای وارداتی نیز جایگاه شانزدهم را به خود اختصاص داد.

بندر صادرات به عمان

برای فروش کالاهای مختلف به عمان از طرف ایران، بندرهای جاسک و بندرعباس از بهترین بندر صادرات به عمان محسوب می‌شوند.

صادرات به عمان از جاسک و صادرات به عمان از بندر عباس به واسطه‌ نزدیکی آن‌ها به بندر خصب در مسندم عمان، بهترین مسیرهای ارسال کالا با کشتی‌های باری هستند.

در این مسیر کالاها از طریق این دو بندر با لنج یا کشتی به خصب و از آن جا توسط کامیون  به مسقط پایتخت عمان فرستاده می‌شوند.

در روند صادرات اکثر تولیدکنندگان ایرانی کالاهای خود را به واسطه‌ شرکت‌های صادراتی به فروش می‌رسانند. بیشتر شرکت‌های فعال برای صادرات در بندرعباس فعالیت دارند.

مهمترین بندر صادرات به عمان:

بندر صادرات به عمان برای محصولاتی چون میوه و سبزیجات، سنگ، مصالح ساختمانی و دام زنده بندرعباس می باشد. صادرات به عمان از بوشهر نیز توسط شرکت‌های صادرکننده انجام می‌گیرد. تولیدکنندگان و خدمات دهندگان کالاهای خود را باید به واسطه‌ شرکت‌های مطمئن به کشورهای مقصد ارسال کنند.

همچنین بندر صادرات به عمان برای کالاهایی از قبیل محصولات کشاورزی، صنعتی و خشکبار از طریق بندر جاسک صورت میگیرد.

برخی از این شرکت‌ها حتی  فرآیند ترخیص از گمرک را نیز انجام می‌دهند. با همه‌ این اوصاف متأسفانه در سال ۹۹ به علت شیوع ویروس کرونا مدت‌ها بندر صادرات به عمان  تعطیل شد. اما اخیراً برای ارسال کالا بندر صادرات به عمان مجدداً راه‌اندازی شده است.

علاوه بر این بوشهر نیز یک صادرات به عمان است که صادرات محصولات از آن توسط شرکت‌های صادرکننده انجام می‌شود. که تعدادی از این شرکت‌ها فرآیند ترخیص از گمرک را نیز انجام می‌دهند.

سخن آخر

همان‌طور که گفته شد صادرات به عمان از مسیرهای مختلفی صورت می‌گیرد. این کار توسط شرکت‌های صادراتی معتبری نیز صورت می‌گیرد.

در صورتی که حجم کالای ارسالی شما کم باشد می‌توانید برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی و دریافت کارت بازرگانی می‌توانید از شرکت‌های واسطه استفاده نمایید.

در غیر این صورت می‌تواندی به صورت مستقیم با دریافت کارت بازرگانی برای صادرات کالاهای تولیدی یا خریداری شده خود به این کشور اقدام نمایید.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مجموعه پرتو دیبای پارس در ارتباط باشید.

بندر صادرات به عمان

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *