اقامت عمان

شرایط مهاجرت و اخذ اقامت عمان را در روش های مختلفی می توانیم بررسی کنیم نظیر کار، تحصیل ، سرمایه گذاری ، ازدواج ، تولد و پناهندگی و … بسیاری از افراد به دلیل نزدیک بودن کشور عمان به ایران و خدمات و شرایطی که این کشور برای مهاجران ارائه می دهد این کشور را برای مهاجرت انتخاب می کنند

اقامت عماناقامت عمان

راه های گرفتن اقامت عمان ،همانند دیگر کشورهای جهان، راه های گوناگونی را شامل می شود. از ثبت شرکت گرفته تا اقامت گرفتن از طریق ویزای دانشجویی.

در این مطلب سعی داریم این راه ها را بررسی کرده و شما را در انتخاب مسیر خود در اقامت عمان راهنمایی کنیم:


1)ویزای دانشجویی

اگر جهت تحصیل در یک دانشگاه یا برای یک دوره زبان به کشور عمان سفر می‌کنید به ویزای دانشجویی نیاز خواهید داشت. برای اخذ ویزای دانشجویی به یک اسپانسر نیاز خواهید داشت اسپانسر شما می تواند مدرسه یا دانشگاه خود باشد.

این نوع ویزا ها معمولا یک یا دو سال اعتبار دارند. اگر نیاز دارید تا پس از اتمام ویزای خود باز هم در این کشور بمانید لازم است تا از طریق مدیر گذرنامه و اقامت برای تمدید مدارک ویزای خود اقدام کنید.

2)ویزای کاری

یکی دیگر از راه های گرفتن اقامت عمان ، ویزای کاری است. خارجی‌های ۲۱ تا ۶۰ ساله واجد شرایط اخذ ویزاهای کاری هستند.

متقاضیان ویزای کاری موظف هستند دعوتنامه کاری از طریق کارفرمای خود و مجوز کاری رسمی صادر شده از طریق مدیر کل اداره کار عمان را ارائه دهند.

مراجع قانونی عمان در مورد صدور ویزای کاری برای اتباع خارجی بسیار سخت گیر هستند بر این اساس ممکن است لازم باشد که مجوز کار یا مدارک شناسایی لازم از سوی سفارت کشور مبدا خود را ارائه دهند.

آن‌ها هنگام بررسی درخواست با دقت مدارک و تجارب کاری شما را بررسی خواهند کرد و تحقیق خواهند نمود که آیا هیچ فرد عمانی برای شغل کارفرمای شما وجود ندارد.
به علاوه اگر مراجع قانونی اعلام کنند که شغل شما توسط یک تبعه عمانی قابل انجام است درخواست شما را رد خواهند کرد.

3) ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان دارای یکسری مزایا و همچنین معایبی است افرادی که قصد فعالیت اقتصادی در این کشور را دارند وارد فرآیند ثبت شرکت در کشور عمان می باشند

این کار دارای مزایای بسیار زیادی می باشد مثل اخذ اقامت و افتتاح حساب بانکی بین المللی از طریق ثبت شرکت در عمان امکان پذیر می باشد.

قیمت ملک در عمان، هزینه زندگی در عمان بایستی ، قبل از شروع تجارت و کسب کار در عمان به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد.

4) ویزای تک ورودی

این ویزا شامل توریست ها و تجار می‌شود و بازدیدهای کوتاه مدت را در برمی‌گیرد. ویزاهای تک ورودی در تمام بنادر ورود به عمان صادر می‌شوند.

برای این ویزا لازم است مبلغ ناچیزی را پرداخت نمایید و مدارک شناسایی خود را ارائه دهید. با این کار یک ویزای معتبر یک ماهه دریافت خواهید کرد.

اگر اعتبار ویزای شما رد شده باشد به صورت روزانه معادل مبلغی که برای ویزا پرداخت کرده‌اید جریمه خواهید شد.

5) ویزای چند ورودی

ویزا های چند ورودی یک سال اعتبار دارند . این نوع ویزا پس از ارائه مدارک لازم و پرداخت مبلغی صادر می شود. این نوع ویزا مناسب افرادی است که به صورت مکرر به عمان رفت و آمد می کنند که معمولا برای امور های تجاری انجام می پذیرد. این ویزا ها قابل تمدید نمی باشند.

مانند ویزاهای تک ورودی اگر اعتبار ویزای چند ورودی شما منقضی شود به صورت روزانه معادل مبلغی که برای ویزا پرداخت کرده‌اید جریمه خواهید شد.

6) ویزای اکسپرس

این نوع ویزاها در کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌های عمان در خارج از کشور توسط مدیر کل عمانی گذرنامه و اقامت صادر می­شوند.

ویزاهای اکسپرس به مدت ۲ هفته اعتبار دارند و قابل تمدید نیستند. جریمه انقضای آن‌ها نیز مانند ویزاهای تک ورودی و چند ورودی است.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به عمان از طریق کار