اقامت در عمان از طریق کار

اقامت در عمان از طریق کار

یکی از  روش هایی که علاقمندان زیادی را در زمینه مهاجرت به خود جذب کرده است مهاجرت , اخذ اقامت در عمان از طریق کار می باشد.

در این  مقاله سعی بر این است که مهاجرت به عمان از طریق کار  را بطور کامل برای علاقمندان شرح دهیم.

همچنین مدارک و اقدامات لازم برای اقامت در عمان از طریق کار را در همین مقاله برایتان ذکر می نماییم.

قبل از شروع به هر اقدامی لازم است از قوانین مهاجرت به کشور عمان و شرایطی که برای اخذ ویزا کاری عمان لازم است آگاهی پیدا نمائید. لذا داشتن پاره ای از اطلاعات در رابطه با کشور مقصد شما را در نزدیک شدن به هدفتان یاری خواهد کرد.

اقامت در عمان از طریق کار

شرایط مهاجرت و اخذ اقامت در عمان از طریق کار

————————————————————————————————————————————————————

کشور عمان در جنوب غربی آسیا و در شبه جزیره عربستان واقع شده است. پایتخت کشور عمان شهر مسقط می باشد. حکومت این کشور حکومت مطلق پادشاهی می باشد.

برای مهاجرت به کشور عمان لازم است که مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به این کشور را به زبان انگلیسی ترجمه نمائید. زیرا در عمان اکثر مردم با زبان انگلیسی آشنایی دارند.

زندگی در عمان در سطح نسبتا بالایی قراردارد و دیگر اینکه عمان کشوری امن برای مهاجرین می باشد. از موارد دیگری که توجه مهاجرین را به خود جلب نموده است خدمات بهداشتی است که به شهروندان ارائه می شود و همچنین میزان آلودگی در این کشور بسیار کم می باشد.

نکته جالب توجه ای که در مورد کشور عمان وجود دارد این است که نیمی از جمعیت عمان را مهاجرین تشکیل می دهند و تقریبا کشور عمان چیزی معادل جمعیت بومی خود مهاجر در خود جای داده است.

کشور عمان برای مهاجرین قوانین راحت تری را نسبت به کشورهای اروپایی در نظر گرفته است و مهاجرت به این کشور را برای مهاجرین آسان تر نموده است و اخذ ویزای کاری عمان را آسان تر کرده است.

برای افرادی که به دنبال این هستند که کسب و کار خود را در این کشور آغاز نمایند قوانین کار نسبت به قوانین کار کشورهای اروپایی راحت تر بوده و طبیعتا سود بیشتری را برای مهاجرین در بر خواهد داشت.

چگونگی مهاجرت و اقامت در عمان از طریق کار

————————————————————————————————————————————————————

کشور عمان از کشورهای عضو اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس می باشد. در سال 2018 کشور عمان برای نخستین بار مالیات بر ارزش افزوده را با نرخ کمتری در مقایسه با میانگین نوزده درصدی OECD عرضه کرد.

این مسئله باعث گرایش وسیع و جذب نیروهای  متخصص زیادی به این کشور گردید.

سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی در عمان برای مهاجران خارجی رایگان نمی باشد. با این تفاسیر اکثریت کارفرمایان برای کارمندان خویش بیمه درمانی خصوصی پرداخت می کنند.

البته لازم به ذکر است در سالهای اخیر به دلیل اجازه صدور ویزای کار برای ایرانیان در کشور های اروپایی  افراد کمتری برای اخذ ویزای کار عمان از خود تمایل نشان می دهند.

البته مهمترین دلیل عدم گرایش مهاجرین این می باشد که کشورهای عربی به متقاضیان اقامت دائم یا پاسپورت کشورشان را نمی دهند. با این حال از سال ۲۰۱۹ ویزای کاری عمان به دلیل درآمد بالا و سهولت اخذ ویزای کاری عمان بسیار مورد توجه مهاجرین ایرانی واقع شد و ایرانیان زیادی به این کشور مهاجرت نمودند و م در این کشور مشغول به کار شدند.

از سال ۲۰۰۲ همزمان با پیشرفت جدی کشور عمان و انجام پروژه های نفتی، پتروشیمی و صنعتی ویزای کاری عمان هم بسیار مورد توجه واقع شد. این کشور همچنین در زمینه های عمرانی و خدماتی دارای پیشرفت های چشمگیری می باشد و در این زمینه ها نیز نیازمند نیروی کار می باشد.

 روش های دریافت ویزای کار عمان:

 1. در روش اول متقاضی برای جستجوی کار اقدام می نماید در این روش یک کار فرمای عمانی با مسئولیت خویش برای شما اجازه اقامت سه ماهه دریافت می نماید و شما در این مدت زمان می توانید به جستجوی کار مناسب بپردازید. در این روش خود شخص شما باید با قانون کار عمان، میزان درآمد مشاغل مختلف و شرایط اخذ ویزای کاری عمان آشنایی پیدا کنید و در این مدت زمان سه ماهه شغل مورد نظرتان را پیدا نموده و با کارفرماهای مختلف مصاحبه نمائید. در این مدت زمان ممنوعیتی برای رفت و آمد شما به کشور عمان وجود ندارد اما چون این روش از ریسک بالایی برخوردار است و احتمال پیدا کردن شغل مناسب کم می باشد این روش را به شما پیشنهاد نمی کنیم.
 2. در روش دوم می توان گفت این روش بهترین و تنها روش موجه برای دریافت ویزای کاری عمان می باشد. در این روش ابتدا شما بصورت آنلاین و از طریق سایت های کاریابی عمان بدنبال شغل مناسب خویش می گردید و بعد از اینکه شغل مناسب خود را پیدا کردید با گرفتن دعوتنامه برای اخذ اقامت کاری کشور عمان اقدام می نمائید.

مهمترین شرط لازم برای اخذ اقامت کاری عمان این است که شما یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای عمانی یا یک شرکت عمانی دریافت نموده باشید.

برای این کار باید رزومه خویش را برای یک کارفرمای عمانی فرستاده و در صورتی که رزومه شما مورد تایید کارفرما قرار گرفت، کارفرما برای شما از اداره کار عمان و اداره پلیس عمان اجازه دریافت نموده تا برای شما دعوتنامه ارسال شود.

اقامت در عمان از طریق کار

مدارک لازم جهت مهاجرت و اقامت در عمان از طریق کار

————————————————————————————————————————————————————

بعد از تاییدیه کارفرما و دریافت دعوتنامه می توانید برای اخذ ویزای کاری عمان به این کشور بروید. البته برای این امر باید یک سری مدارک بهمراه داشته باشید که عبارتنداز:

 • گذرنامه معتبر که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.
 • دعوتنامه از طرف کارفرما یا شرکت عمانی
 • ترجمه مدارک تحصیلی
 • رزومه و سوابق کاری
 • ترجمه مدارک شناسایی
 • ۲ قطعه عکس
 • تاییدیه سلامت
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • فرم درخواست که بصورت آنلاین کامل شده است.
 • علاوه بر مدارک ذکر شده کارفرمای مربوطه نیز باید یک سری مدارک ضمیمه مدارک شما نماید تا بتوانید ویزای کاری عمان را دریافت نمائید.
 • فرم در خواست آنلاین نیروی کار، که باید توسط پشتیبان مهر و تایید شود.
 • فرم در خواست الکترونیکی شما باید به دو زبان انگلیسی و عربی ترجمه شود. برخی مدارک باید ضمیمه فرم الکترونیکی شما باشد از جمله:
 • ۲ عدد عکس۶*۴
 • کپی گذرنامه ای که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.
 • کپی از نمونه امضای امضاکنندگان که توسط وزارت تجارت و صنعت صادر گردیده است.
 • کپی از گواهی معتبر عضویت در اتاق بازرگانی و صنایع عمان و همچنین کپی از ثبت نام تجاری معتبر
 • گواهی سلامت پزشکی (البته کشور عمان از اتباع برخی کشورها دریافت می نماید).
 • اگر درخواست از سوی شخصی بجز پشتیبان ارائه شود، این پشتیبان باید از تبعه عمان بوده و مجوز مکتوب از طرف اداره گذرنامه و اقامت برای متقاضی را داشته باشد.

زمان لازم برای دریافت ویزای کار در عمان

————————————————————————————————————————————————————

مدت زمان دریافت ویزای کار در عمان با توجه به نوع اقامت متفاوت است. زمانی صرف این مورد می شود که سفارت درخواست شما را بررسی کند. این مدت زمان بین 2 تا 15 روز طول می کشد.
این مدت زمان به مواردی مثل شرکت یا کارفرمای مربوطه، سیاست های سازمان، شرایط تحصیلات و سابقه کار و شرایط پزشکی شما بستگی دارد. اما به طور کلی این پروسه حدود 1 ماه طول می کشد.

اقامت در عمان از طریق کار